Vyše 500 dodaných rezacích centier MicroStep na území Čiech a Slovenska hovorí jasnou rečou.
MicroStep sa minulý týždeň predviedol na temer domácej pôde – Medzinárodný strojársky veľtrh v Brne patrí medzi najočakávanejšie akcie jesennej veľtržnej sezóny, a je bez debaty najväčším podujatím svojho druhu v regióne. 65. ročník veľtrhu predviedol širokú škálu technológii od telekomunikácii až po 3D tlač a jasne ukázal, že vývoj nestagnuje, ale práve naopak – zažíva na všetkých frontoch prudký rozvoj. Zároveň podčiarkol, že domáci výrobcovia (a medzi domácich treba už rátať producentov zo všetkých končín starého kontinentu) musia hľadať recept, ako sa vyrovnať s neúprosnou konkurenciou z Ázie. Silný nástup prevažne čínskych dodávateľov bol evidentný naprieč všetkými výstavnými pavilónmi, ale najvypuklejší snáď v oblasti CNC rezania, kde vysokovýkonové vláknové lasery od nespočetných výrobcov z Ríše stredu doslova valcovali. Treba uznať, že MicroStep v konkurencii hrdo obstál a práve vďaka pestrosti dodávaných riešení a dlhoročným skúsenostiam v rezacom biznise priťahoval značnú pozornosť.
1300+ vystavovateľov aj prezident
MicroStep nedávno oslávil 25 rokov plazmového rezania pod uhlom – métu, ktorá je pre iných výrobcov vzdialená snáď až desaťročia. Popri úkosovaní plazmou (prvé úkosové stroje sme dodali v roku 1999 špecialistom na žeriavy všetkého druhu Palfinger), MicroStep už v roku 2001 predstavil rezanie pod uhlom vodným lúčom, a neskôr tiež kyslíkom a vláknovým laserom. V súčasnosti máme dodaných už úctyhodných 1200 úkosových aplikácii všetkými štyrmi technológiami vo vyše 50 krajinách sveta, a efektívna príprava zvarových plôch úkosovaním je jednou z oblastí, v ktorej je firma nielen celosvetovým lídrom, ale aj vyhľadávaným špecialistom pri konzultáciách inovatívnych výrobných postupov a benchmarkom efektivity u veľkoobjemových výrobcov. Nie je náhoda, že pokým je domáci trh presýtený pretlakom masovo produkovaných východoázijských laserových strojov, ktorých výrobcovia sa navzájom prebíjajú cenou, MicroStep ako jeden z mála európskych výrobcov úspešne do Číny exportuje a konzistentne sa presadzuje kvalitou vo vrchnom segmente čínskeho trhu, napríklad u veľkovýrobcov banských systémov či dodávateľov prémiových stavebných mechanizmov, ktorí sú úspešní aj na globálnych trhoch od Číny cez Blízky Východ po Európu, Latinskú Ameriku a USA.
V Brne sme okrem obligátneho vláknového lasera, ktorý predstavuje už takmer povinnú výstavnú jazdu, ukázali celý prierez portfóliom a tiež širokú škálu riešení, ktoré zahŕňajú nielen rezanie a úkosovanie, ale aj vŕtanie, zahlbovanie, závitovanie či dokonca frézovanie bežných typov kontúr na portálových strojoch. V oblasti rezania vláknovým laserom sme mimochodom predviedli tiež skôr netypický, no v európskych výrobno-priestorových podmienkach o to zaujímavejší, koncept kompaktného lasera MSF Compact, s jedným rezacím roštom vysúvaným priečne do strany, ktorý oslovuje mnohé malé a stredné podniky, zápasiace s nedostatočnými priestorovými dispozíciami vo svojej výrobe.
Počas štyroch veľtržných dní sme mali možnosť diskutovať s desiatkami výrobcov z Čiech, Slovenska, Poľska, Ukrajiny aj iných okolitých štátov a presvedčiť sa, že záujem o inovatívne riešenia pretrváva a osveta v oblasti nových technológii má zmysel aj v stredoeurópskom priestore. Ostatne, za pravdu nám dala aj účasť vyše 1300 vystavovateľov zo 42 krajín, ktorým punc dodala tiež návšteva prezidenta ČR Petra Pavla a jeho sprievodu v stredu 9. októbra, a v neposlednom rade záujem desaťtisícov návštevníkov.
Industry 4.0, automatizácia, digitalizácia, 3D tlač
Veľtrh v Brne ukázal, že výrobná sféra si napriek makroekonomickým ukazovateľom zachováva pozitivitu vo vzťahu k nastupujúcim technológiám a inovačný drajv, ktorý, verme, pritiahne späť zákazníkov a investorov, ktorí sú inak viac náchylní veriť makro číslam a vyčkávať na zmenu trendu. Je príznačné, že to dobré v ekonomike sa rodí práve v obdobiach stagnácie, ktoré nútia kreatívnych ľudí skúšať nové postupy a testovať potenciál nových technológii. MicroStep so svojou filozofiou nepretržitého inovovania produktov, obslužných softvérov a celkovou flexibilitou dobre zapadá do aktuálneho smerovania priemyslu, kde je na jednej strane veľkovýroba s nadoraz optimalizovanými nákladmi (a prípadne štátnymi subvenciami), a na druhej strane protipól vysoko prispôsobivých malých a stredných podnikov, ktoré dokážu pružne reagovať na požiadavky dodávania riešení na mieru v malých kusových množstvách, prípadne v počte jeden kus. „Trendy“ výrobné technológie ako 3D tlač, a čoraz nevyhnutnejšia digitalizácia výrobných prostriedkov nahrávajú práve druhej skupine a napovedajú, kde môže tkvieť budúcnosť výroby na starom kontinente v nasledujúcich desaťročiach.
Ďakujeme všetkým návštevníkom a partnerom za rušné aj príjemné chvíle na veľtrhu a tešíme sa do Brna opät o rok!